Część tegorocznych wakacje spędziliśmy w Iwoniczu Zdrój. W czasie pobytu zwiedzaliśmy również okolice.
Przełęcz Dukielska
Operacja dukielsko-preszowska to wielka operacja wojskowa Armii Czerwonej we wrześniu i październiku 1944 r. w okolicach Przełęczy Dukielskiej.
Od świtu 8 września do 30 listopada 1944 teren ten stał się miejscem walk i pochówku około 99 tys. żołnierzy Armii Czerwonej głównie Ukraińców, Słowaków oraz żołnierzy niemieckich. Operację dukielską zaliczono do najbardziej krwawych epizodów II wojny światowej na ziemiach polskich, a jedno z miejsc walk w pobliżu Chyrowej, gdzie toczyła się krwawa bitwa pancerna, nazwano "Doliną Śmierci".
Stępina
We wsi Stępina znajduje się najdłuższy w Polsce schron kolejowy wchodzący w skład kwatery głównej Hitlera "Anlage Süd" z okresu II wojny światowej.
Żarnowiec
Żarnowcu znajduje się muzeum biograficzne poświęcone Marii Konopnickiej.
Sanok
Będąc w tych stronach, nie można było przegapić i nie odwiedzić Galerii Beksińskiego w Sanoku.
Winnica Widokowa
Na wzgórzach podkarpackiej miejscowości Kombornia rozciąga się lokalna winnica, którą odwiedziliśmy. Na dużym tarasie można degustować produkowane tu wina, a jednocześnie podziwiać piękno okolicy.
Korczyna
W Korczynie jest jedyna w Polsce pijalnia czekolady w stylu starej fabryki.
W okolicy Korczyna znajduje się rezerwat przyrody "Prządki". Znajdują się w nim wyjątkowe formy skalne.
A tuż obok ruiny zamku Kamieniec. Zamek i historia jego właścicieli zostały uwiecznione przez A. Fredrę w "Zemście"
Krosno
Krosno to oczywiście huta szkła, gdzie spędziliśmy kilka chwil w Centrum Dziedzictwa Szkła.
Muzeum Andy Worhola
Niedaleko granicy polsko - słowackiej w miejscowości Medzilaborce znajduje się Muzeum sztuki nowoczesnej A. Warhola. W swoich ekspozycjach prezentuje unikatowe prace tego artysty,oraz kilka eksponatów związanych z jego rodzicami, którzy pochodzili z pobliskiej wioski Mikova.
Uwaga! Nota prawna: wszystkie materiały (zdjęcia, filmy, pliki audio, teksty)dostępne w sposób bezpośredni lub pośredni na stronach serwisu podlegają ochronie na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jakiekolwiek wykorzystywanie, kopiowanie, czy modyfikowanie bez pisemnej zgody właścicieli jest zabronione i może spowodować pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej oraz karnej.