Dałby Bug...
7 lutego 2017r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Małej Galerii Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego została otworzona nasza wystawa.
Zdjęcia do niej powstały w czasie wędrówek z biegiem rzeki Bug. Rzeka zachwyciła nas swoją dzikością, pięknymi widokami oraz uroczymi zakątkami w jej okolicach.
Bug – rzeka, której źródła znajdują się na ukraińskiej Wyżynie Podolskiej, 772 km od jej ujścia do Zalewu Zegrzyńskiego. Na dużym odcinku Bug jest rzeką graniczną. Przez ponad 300 km wytycza granicę państwa z Ukrainą
i Białorusią, a przez kolejnych kilkadziesiąt oddziela Mazowsze od Podlasia.
Tajemnicze osady Gotów, średniowieczne grodziska, malownicze krajobrazy i unoszący się nad wszystkim duch kilku kultur i narodów. Nad Bugiem jest swojsko i leniwie,
a równocześnie oryginalnie i egzotycznie. Spragnieni kontaktu z naturą znajdą tu wszystko, o czym marzą.
Matcze – Wieś leżąca na dzikim brzegu Bugu, przy granicy z Ukrainą. Miejsce gdzie można znaleźć ciszę, spokój, dziką przyrodę i dziewicze lasy. Można tutaj zatrzymać się na chwilę w codziennej gonitwie i poprzebywać w innej rzeczywistości.
Jabłeczna - To kolejna wieś na lewym brzegu Bugu. Miejsce, gdzie zgodnie z legendą zatrzymała się płynąca po Bugu ikona św. Onufrego i gdzie powstał klasztor prawosławny. Jak go dziś nazywają „monaster na końcu świata”. Klasztor położony w pięknej scenerii nadbużańskich łąk i nadrzecznych zarośli. Poza głównym budynkiem znajduje się tu kilka kaplic. Jedna z nich to kaplica pw. Św. Ducha. Po drugiej stronie Bugu jest już Białoruś.
Kodeń- Wieś położona na Równinie Kodeńskiej, na terasie nadzalewowej kilka metrów nad doliną Bugu. Najsłynniejsza nadbużańska wieś podlaska. To tu znajduje się Bazylika św. Anny z cudownym obrazem Matki Bożej Kodeńskiej. Tu również znajduje się Kalwaria Kodeńska, kościół św. Ducha, letnia siedziba Sapiehów oraz zabytkowa Brama Unicka. Tu również jak na całym Podlasiu znajda się ślady prawosławia - Cerkiew Prawosławna św. Ducha. Za Bugiem słupy graniczne Białorusi.
Kostomłoty - Wieś przy granicy z Białorusią położona na Równinie Kodeńskiej na lewym brzegu Bugu.
W Kostomłotach znajduje się jedyna na świecie parafia neounicka skupiająca 120 członków. Cerkiew św. Nikity Męczennika – Sanktuarium Błogosławionych Męczenników z Pratulina.
Drohiczyn - Dawna stolica Podlasia – dziś miasto liczące około 2000 mieszkańców, stolica diecezji drohiczyńskiej. Warto odetchnąć senną atmosferą podlaskiego miasteczka i zobaczyć liczne zabytki architektury sakralnej, takie jak: katedrę i Kolegium Pijarów z XVIII w., pofranciszkański kościół i zespół klasztorny z przełomu XVII i XVIII w., kościół z klasztorem Sióstr Benedyktynek z XVIII w., uznany za zabytek klasy „0”, oraz cerkiew prawosławną z XIX w. pod wezwaniem Mikołaja Cudotwórcy. Z dawnego grodziska, zwanego Górą Zamkową, roztacza się zapierający dech
w piersiach widok na dolinę Bugu.
Kuligów - Kuligów to duża wieś letniskowa położona w zakolu rzeki Bug i w jej starorzeczu. Urokliwe miejsce z nieodłącznym symbolem mazowieckich krajobrazów - wierzbami płaczącymi.
Uwaga! Nota prawna: wszystkie materiały (zdjęcia, filmy, pliki audio, teksty)dostępne w sposób bezpośredni lub pośredni na stronach serwisu podlegają ochronie na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jakiekolwiek wykorzystywanie, kopiowanie, czy modyfikowanie bez pisemnej zgody właścicieli jest zabronione i może spowodować pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej oraz karnej.